אפקט הקורונה: גידול בביקוש לדירות גדולות עם מרפסת

דירות גדולות ומרווחות. פרויקט נחל פרת של חברת אאורה בחדרה הדמיה: viewpoint

אפקט מגפת הקורונה: יותר ויותר משפרי דיור מחפשים דירות גדולות – רצוי עם מרפסת שמש גדולה. ברק דבש, מנכ"ל Cityzen – שיווק נכסים, מרחיב על השינויים בהרגלים. 

שלוש ענקיות הבנייה אאורה, רוטשטיין ואלמוגים פרסמו את סיכום מכירת הדירות לשנת 2021. הנתונים שפרסמו לא הפתיעו. גם אנו, בסוכנות התיווך, מרגישים זאת היטב. מגפת הקורונה והשהייה הארוכה בבתים, גורמת ליותר ויותר משפרי דיור לחפש דירות גדולות עם מרפסות שמש. לצד זה גידול חד ברצון לרכוש פנטהאוזים, דופלקסים וכמובן דירות גן.

אם, לפני פחות משני עשורים, חברות בנייה התקשו במכירת דירות גן או פנטהאוזים בבניינים. כיום, הדרישה לזה בשמיים.

שתי התופעות המרכזיות והבולטות ביותר נחלקות לשתיים. מצד אחד הביקוש האדיר של משפרי דיור, מנגד קצב התחלות הבנייה שהסגרים השפיעו רבות. תופעה שנייה היא הגידול המשמעותי בהשקעות לשיפוץ דירות. משפחות רבות השקיעו עשרות ומאות אלפי שקלים בשיפוץ הדירות, בהוספת חדרי עבודה וכו'. שתי תופעות אלה הובילו לקפיצת מחירים משמעותית. הן במכירת דירות יד 2 והן במכירת דירות חדשות מהקבלן.

עליות המחיר, לפחות בדירות חדשות, מעבר לביקוש ביחס להיצע ומעבר לכך שיותר מבקשים דירות גדולות, משקפות גם את עלויות הבנייה שקפצו דרמטית.

הנתונים אשר מפרסמות חברות הבנייה הגדולות בישראל, מתכתבות עם המציאות בשטח. למשל, על-פי נתוני רוטשטיין, במהלך שנת 2020 החברה מכרה 237 דירות. בשנת 2021 החברה מכרה 433 דירות. מחיר ממוצע לדירה בפרויקטים של רוטשטיין קפצו בממוצע ב-29%. נתונים דומים מציגות גם שאר החברות.

חברת אאורה רושמת גם היא קפיצה חדה במספר הדירות שמכרה. בשנת 2020 מכרה החברה 343 דירות. בשנת 2021 מכרה החברה 553 יחידות דיור. גם באאורה מדווחים על גידול במחירים של 2%. עם זאת, המחיר למ"ר גדל ב-9% בממוצע.

עליות המחיר, לפחות בדירות חדשות, מעבר לביקוש ביחס להיצע ומעבר לכך שיותר מבקשים דירות גדולות, משקפות גם את עלויות הבנייה שקפצו דרמטית. גם בדירות יד 2 המחירים ממשיכים לעלות. בין השאר, בעקבות השיפוצים המרובים. מה צפוי במהלך שנת 2022? על-פי כל הערכות, מחירי הדירות ימשיכו לעלות.

  • הכותב, ברק דבש, משמש כמנכ"ל חברת Cityzen – שיווק נכסים. מאמר זה הינו כללי ואין באמור במאמר זה לשמש תחליף לייעוץ מקצועי פרטני.

 

הצטרף לדיון

השווה מקומות אירוח

לְהַשְׁווֹת
כלי נגישות

Powered by - Wemake